Kredyt konsolidacyjny jest ostatnio coraz popularniejszym na naszym rynku produktem finansowym. Jest to kredyt który pozwala na scalenie mniejszych zobowiązań (kredytów, pożyczek, kart i linii kredytowych) posiadanych w różnych bankach i zastąpienie ich jednym, długoterminowym, często o niższym oprocentowaniu. Bank spłaca wszystkie zaciągnięte przez kredytobiorcę zobowiązania zamieniając je w jeden większy kredyt.
Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny wiąże się z takimi samymi formalnościami jak w przypadku innych kredytów. Konieczne jest udokumentowanie dochodów w celu wykazania się zdolnością kredytową, sprawdzona również zostanie historia kredytowa w BIK.
Jakie są zalety takiego kredytu? Niewątpliwie główną zaletą jest jedna rata, płacona raz w miesiącu zamiast kilku mniejszych, których terminów często zdarza nam się nie dopilnować. Rata takiego kredytu może też być zdecydowanie niższa niż suma zobowiązań, które obciążały kredytobiorcę przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. Dzieje się tak dlatego, że przeważnie oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest znacznie korzystniejsze a okres kredytowania dłuższy. Często też można liczyć na dodatkowe środki z takiego kredytu, które mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Niektóre banki proponują nawet prolongatę takiego kredytu, czyli odroczenie spłaty pierwszej raty.
Wady kredytu konsolidacyjnego
Czy jednak kredyt konsolidacyjny to same zalety? Nie do końca. Wydłużenie okresu kredytowania pomimo niższego oprocentowania sprawia, że w ogólnym rozrachunku kredyt konsolidacyjny jest droższy od innych kredytów. Każdy kolejny rok to dodatkowe odsetki, co powoduje znaczny wzrost całkowitego kosztu kredytu. Często też banki wymagają zabezpieczenia takiego kredytu, najczęściej w postaci nieruchomości.
Reasumując, kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które mają dużo zobowiązań wobec banków i boją się, że w niedalekiej przyszłości mogą mieć problemy z ich spłatą. Zanim więc pojawią się zaległości i kłopoty z regularnym płaceniem rat, warto pokusić się o konsolidację zobowiązań. Jeśli do tego uda nam się pozyskać dodatkowe środki lub uzyskać kredyt z prolongatą, będziemy mogli 'złapać oddech’ i poprawić nadszarpniętą płynność finansową.